دوربین مداربسته و انتقال تصویر

دوربین مداربسته چیست؟

چرا سیستم دوربین هایی که برای کنترل و نظارت مورد استفاده قرار می گیرند دوربین مداربسته نامیده می شود؟در این سیستم، تصاویر دوربین ها از طریق یک مدار بسته (Closed Circuit) به دستگاه ضبط (DVR/NVR) یا نمایشگر تصاویر (Monitor) فرستاده می شود. در واقع به غیر از دستگاه مرکزی ضبط یا نمایش، هیچ دستگاه و یا فرد دیگری توانایی مشاهده و یا ضبط تصاویر را نخواهد داشت و به همین دلیل یک مدار بسته بین دوربین و نمایشگر تشکیل می شود. تفاوت این سیستم با سیستم انتقال تصاویر تلویزیونی در بسته بودن مدار است، در صورتی که تصاویر تلویزیونی برای تمام گیرنده های استاندارد قابل دریافت هستند.

انتقال تصویر دوربین مدار بسته

سیستم‌های مدار بسته در حالت پیش‌فرض امکان نمایش تصاویر دوربین‌های مدار بسته را در محل ضبط فراهم می‌کنند. به تلاش برای دریافت تصاویر بر روی تجهیزاتی به جز دستگاه ضبط تصاویر، انتقال تصویر دوربین مدار بسته می‌گویند. این انتقال تصویر می‌تواند بر روی یک رایانه‌ی شخصی یا تلفن همراه یا تبلت باشد. البته اصول انتقال تصویر در تمامی این تجهیزات ثابت است.

انتقال تصویر بدون اینترنت

همان طور که گفته شد دیدن تصاویر دوربین‌های شما بر روی هر وسیله به جز دستگاه ضبط تصاویر، انتقال تصویر محسوب می‌شود. از طریق ایجاد یک شبکه‌ی داخلی بین تجهیزات و دستگاه ضبط، شما خواهید توانست یک انتقال تصویر بدون اینترنت را ایجاد کنید. در صورتی که شما یک شبکه‌ی یکپارچه‌ی سیمی یا بی‌سیم بین محل ضبط تصاویر توسط دوربین‌ها و محل دیدن آنها داشته باشید، امکان انتقال تصویر بدون اینترنت هم وجود دارد. در شبکه‌های بی‌سیم، برای فواصل کم تا شعاع صد متر می‌توانید از شبکه‌های بی‌سیم وای فای (wi-fi) استفاده کنید. برای فواصل بیشتر نیز حتی تا شعاع چند ده کیلومتری امکان استفاده از آنتن‌های بی‌سیم را خواهید داشت. شبکه‌های داخلی برای ایجاد انتقال تصویر بسیار مناسب خواهد بود. از طرفی شما با وجود هزینه‌های اولیه‌ی بالا، هزینه‌های دوره‌ای خود را به شدت کاهش داده و همچنین سرعت انتقال تصاویر هم برای شما به شدت زیاد خواهد شد.

انتقال تصویر با اینترنت

در اجرای یک انتقال تصویر اینترنتی در واقع سیستم مداربسته خود را وارد فضای اینترنت می‌کنید و از این طریق می‌توانید در هر محلی که امکان دسترسی به اینترنت برای شما میسر بود تصاویر دوربین‌های خود را ببینید.