معرفی DNS های عمومی گوگل

هنگامی که شما آدرس سایتی را درون نوار آدرس مرورگر خود وارد میکنید این آدرس که برای انسان معنی دار است به یک DNS تحویل داده میشود و DNS آدرس IP مربوط به این دامنه را به شما تحویل میدهد. درست مثل یک دفترچه تلفن.


DNS های عمومی گوگل
اکثر شما از این عملیات پشت صحنه اطلاعی ندارید چرا که این عمل توسط ISP شما مدیریت شده و از DNS پیشفرض شرکت ارائه دهنده اینترنت شما استفاده میشود. حال تصور کنید که این DNS سرعت پایینی داشته باشید و یا اینکه از کیفیت خوبی برخوردار نبوده و از کار بیافتد. اینجاست که تغییر DNS پیشفرض ISP به یک DNS با کیفیت دیگر راه حل مناسبی خواهد بود.

پش از این نیز این خدمات توسط OpenDNS ارائه میشد. اما اینبار غول بزرگ اینترنت وارد صحنه شده و DNS های عمومی خود را برای استفاده عموم معرفی کرد. شرکت گوگل که اخیرا در هر زمینه نامی از آن برده شده با این کار قصد دارد تا اینترنت پر سرعت و قابل اطمینان را به همه هدیه کند.

برای استفاده از Google Public DNS میتوانید از آدرسهای ۸٫۸٫۸٫۸ و ۸٫۸٫۴٫۴ استفاده کنید. با این کار احتمالا تغییرات کوچکی در زمان پاسخ گویی سایت ها احساس خواهید کرد. همچنین به مشکلاتی نظیر cache شدن سایتها توسط ISP بر نخواهید خورد.

برای آگاهی از چگونگی استفاده از این DNS ها به ادامه مطلب مراجعه کنید.

برای کاربران Ubuntu
بر روی اپلت Network Manager  کلیک راست کرده و روی Edit Conections کلیک کنید. سپس بنا به نوع اینترنتی که استفاده میکنید کانکشن مربوطه را انتخاب کرده و بر روی Edit کلیک کنید. سپس به تب IPv4 Settings رفته و در قسمت Method  گزینه Automatic (DHCP) addresses only را انتخاب کنید. سپس در قسمت DNS Servers عبارت ۸٫۸٫۸٫۸, ۸٫۸٫۴٫۴ را قرار دهید. دقت کنید که دو آدرس باید با , از هم جدا شوند.

برای کاربران Windows
ابتدا به Control Panel ویندوز وارد شوید. سپس در قسمت Network Connections روی کانکش مربوط به اینترنت راست کلیک کرده و روی Properties کلیک کنید.google_public_dns
در پنجره باز شده در تب Generals و در قسمت This connection uses the following items روی Internet Protocol (TCP/IP) کلیک کرده و سپس روی Properties کلیک کنید.

در پنجره باز شده در قسمت Preferred DNS Servers آدرس  ۸٫۸٫۸٫۸ و در کادر پایینی آن ۸٫۸٫۴٫۴ را وارد کنید. تغییرات را تایید کرده وخارج شوید.

میتونید اینجا اطلاعات بیشتری کسب کنید ghacks.net

منبع: googlecode
    برچسب ها